Centrum informačních technologií a aplikované informatiky

Cílem Centra informačních technologií a aplikované informatiky Slavičín (CITAI) se statutem vědecko-technického parku (VTP) a centra pro transfer technologií (CTT) v Průmyslovém areálu Slavičín je poskytování služeb pro firmy zasídlené v Průmyslovém areálu Slavičín - uživatele Vědeckotechnického parku Slavičín. CITAI dále rozšiřuje služby Podnikatelského centra Slavičín, které poskytuje služby podnikatelům ve Slavičíně o možnost poskytování služeb v průmyslové zóně Průmyslový areál Slavičín. Centrum je zaměřeno na informační a komunikační technologie, které se stávají základním kamenem rozvoje podnikání. V této oblasti se Centrum, ve spolupráci s Fakultou informačních technologií VUT v Brně, zaměřuje zejména na následující problematiku: bezpečnost počítačových sítí, topologie počítačových sítí, bezpečnost aplikací, zabezpečení přístupů, cloud computing, počítačová grafika a multimediální prezentace.

Nacházíte se zde Aktuálně Nové technologie Studenti Univerzity Hradec Králové používají cloud computing

Studenti Univerzity Hradec Králové používají cloud computing

Studenti a vyučující Univerzity Hradec Králové mají k dispozici nový nástroj v oblasti informačních technologií (IT), který jim výrazně zpřístupní možnost vytvářet vlastní projekty.

Jedná se o cloud computing, který umožňuje standardizovat způsob vytváření virtuálních strojů a spravovat je ve vlastním prostředí odděleném od ostatních IT služeb.

Znamená to, že studenti i vyučující mají nyní možnost si přes jednoduché rozhraní vybrat z připravených šablon požadovaný typ instalace a virtuální server si sami vytvořit, aniž by museli někde speciálně žádat, domlouvat požadovanou konfiguraci a následně čekat na výsledek.

Jedná se o další krok k rozšíření virtuální infrastruktury Univerzity Hradec Králové a k jejímu dalšímu rozvoji. „Využívání cloudu dovoluje našemu IT pružněji reagovat na požadavky studentů a vyučujících,“ uvedl Jiří Červený z Útvaru informačních systémů Fakulty informatiky a managementu. Softwarový nástroj společnosti VMware - vCloud Director - umožňuje využívat samoobslužný model virtualizace.

Díky tomu se možnost využití virtualizačních technologií přiblížila širšímu okruhu uživatelů i bez nutnosti hlubších znalostí principů práce s těmito technologiemi.
Testování nových technologií

V současné době je univerzitní cloud computing nabízen v distribučních modelech IaaS (Infrastructure as a service, infrastruktura jako služba) a PaaS (Platform as a service, platforma jako služba). To znamená, že vyučující může pro své studenty požadovat hned celou propojenou skupinu serverů, z nichž každý plní rozdílnou funkci.

Studenti si mohou vyzkoušet role na úrovni administrátorů těchto strojů. Tato menší infrastruktura však nadále zůstává bezpečně oddělena od zbytku okolní počítačové sítě tak, aby cvičení studentů neohrozilo její stabilitu či běh klíčových IT systémů univerzity.

Univerzita Hradec Králové plánuje nasazení tohoto řešení především pro potřeby výuky předmětů v oblasti informatiky. Umožňuje testování nových technologií a vytváří prostor pro umístění projektů týkajících se závěrečných bakalářských a diplomových prací.

Zdroj: www.novinky.cz

 
Banner
Banner

Váš názor

Jaké informace byste uvítali na našem webu?
 

PřihlášeníKdo je online

Máme hostů: 5 připojeno

Kalendář

<<  Prosinec 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031